Rankinglista Sverige 20150410

april 13, 2015

Pratade med Rikstränare Santiago Nieva häromdagen om hans val av ranking denna gången. Och på grund av låg aktivitet i supertungvikt så valde Santiago att inte ranka någon i 91+ för herrar.

Att tänka på är att det har varit få uttagna licenser detta året och att Jonny Iwersen har blivit proffs, Modo Salah har lagt handskarna på hyllan samt att Mustafa El-Molla bantat ner sig till 91 kilo från förra året.

 

Ranking herrar

49 kg
1. Felix Flodin, Vaggeryds BK
2. Mohammed Abdirisac, BK Falken
3. Adam Alexiusson, Värnamo BK
4. Saleban Hussein, Angered BC

52 kg
1. Ronald Serugo, Göteborgs Team Box
2. Ali Rezai, Haninge BK
3. Artur Asatryan, Guldstadens BK
4. Belal Khalil, GAK Enighet
5. Andreas Palm, IF Linnéa

56 kg
1. Hikmat Azamov, Visby BK
2. Remi Saado, Redbergslids BK
3. Paolo Magui, BK Ringen
4. Felix Weilid, Hammarby IF
5. Samer Tabal, Hammarby IF
6. Billy Liljeqvist, Göteborgs Team Box
7. Roberto Bengtsson, Halmstads AIS
8. Ibragim Bataev, ATF Gym IF
9. Avaro Debski, BK Rapid

60 kg
1. Bashir Hassan, Djurgårdens IF
2. Daniel Gustavsson, Tifa BC
3. Omar Massi, Djurgårdens IF
4. Yohannes Berhane, BK Dalen
5. Mohammed Abdulrahim, Malmö BC
6. Arona Mbya, Angered BC
7. Anton Kulppi Svensson, Göteborgs Team Box
8. Hoger Salih, Angered BC
9. Alexander Carlsson-Musa, IF Linnéa
10. Emil Harrysson, BK Falken

64 kg
1. Clarence Goyeram, Göteborgs Team Box
2. Mohammed Al-Maliki, Winning BC
3. Emil Pettersson, Malmö BC
4. Laziz Sharifov, Haninge BK
5. Rasmus Broman, BS Tor
6. Milad Mazdak, Tifa BC
7. Mohammed Kuci, Tifa BC
8. Ali Rashid, Gripen BK
9. Hampus Lilja, Uddevalla BK

69 kg
1. Oliver Flodin, Vaggeryds BK 75 kg
2. Adolpe Sylva, Varbergs BK
3. Mohammed El-Ahmed, Helsingborgs BK
4. Anton Hellström, BK Falken
5. Alexander Sund, Sundsvalls BK
6. Araik Ismail, Kristianstads BK
7. Johari Duishvili, Helge IF Boxning
8. Yaffet Amaniel, BK Örnen
9. Alban Kuci, Tifa BC
10. Farman Babayev, FBK Falkenberg

75 kg
1. Leon Chartoi, Hammarby IF
2. Ahmed Rossi, Narva BK
3. Shady Gamhour, ATF Gym
4. Amir Smesem, Hisingens BK
5. Ibragim Israelov, Botkyrka BK
6. Daniel Möller, Malmö BA
7. Mariusz Gnas, BK Dalen8
8. William Gustafsson, BK Rapid
9. Elvis Sumic, Örebro BK

81 kg
1. Hampus Henriksson, Göteborgs Team Box
2. Robin Safar, Hammarby IF
3. Johan Christiansson, Göteborgs Team Box
4. Abdesslam Chabi, ATF Gym
5. Rocco Wadell, Timrå BK
6. Abel Ibisevic, Örebro BK
7. Blendin Zejnullahu, BK Ringen
8. Denis Kauffer, BK Dalen
9. Dennis Stor, Halstahammar KF
10. Alex Bwambale, Tensta BK

91 kg
1. Gabriel Richards, Djurgårdens IF
2. Mustafa El-Molla, Höllvikens BK
3. Samo Jangirov, Säters BK
4. Hamedali Yarjanalifar, BK Falken
5. Rickard Hedman, BK Köping
6. Agit Bilge, Gripen BK
7. Filip Ebers, Team Ljungby IF
8. Reza Tavakoli, BK Tiger

+91 kg
Ingen rankad

Ranking damer

48 kg
1. Lise Sandebjer, BK Örnen

51 kg
1. Juliana Söderström, Djurgårdens IF
2. Sara Svensson, Ystads SK
3. Norah Guzlander, Halmstads AIS
4. Katrin Norén, IF Linnéa

54 kg
1. Helena Envall, IF Linnéa
2. Natalija Cincarevic, Winning BC
3. Sandra Attermo, Djurgårdens IF
4. Madeleine Weller, Örebro BK
5. Mia Bromander, BK Örnen
6. Amanda Lundström, IF Linnéa
7. Pinkaew Idh, Vaggeryds BK
8. Tilde Fallström, Redbergslids BK
9. Nathalie Frank, IF Göteborgs Team Box
10. Linn Sellin Viksell, Timrå BK

57 kg
1. Malin Hermansson, BK 1925 Karlstad
2. Fadma Ali, BK Örnen
3. Evelina Andersson, Majornas BK
4. Sofia Nilsson, ATF Gym
5. Gosia Zachoszcz, Ystads SK
6. Sophia Smith, Skene AK
7. Ellionor Falkman, BK Fox
8. Milica Avramovic, BK Dalen

60 kg
1. Ida Lundblad, Göteborgs Team Box
2. Agnes Alexiusson, Värnamo BK
3. Patricia Berghult, Höllvikens BK
4. Stephanie Thour, BK Värend
5. Rebecca Quidel, KFUM Fight Zone

64 kg
1. Anna Lindqvist, Malmö BK
2. Pernilla Gustavsson, Ronneby BT
3. Jelena Jelic, Malmö BC
4. Lucy Kiebler, BK Örnen
5. Lisa Pettersson, Majornas BK
6. Rebecca Sundström, BK Tiger
7. Thea Olsson, Igelfors IF
8. Malin Engström-Borén, Majornas BK

69 kg
1. Malena Hede, Morgongåva BK
2. Linnéa Molin, Örebro BK
3. Lina Skoghagen, Höllvikens BK
4. Erika Edblom, Djurgårdens IF
5. Marianne Ahlborg, Skoftebyns AIS
6. Jennie Karlsson, Hisingens BK

75 kg
1. Anna Laurell Nash, IF Linnéa
2. Love Holgersson, BK Swing
3. Elin Cederros, BK Rapid
4. Johanna Svenungsson, Halmstads AIS

81 kg
1. Zabrina Holmström, IK Ymer

+81 kg
Ingen rankad

 


Uppdatera rankinglista, grunden för kval till SM!

januari 24, 2015

Ranking av svenska boxare upprättad av Headcoach Damer, Klas Sandberg, och Rikstränare Santiago Nieva den 21 januari 2015.

Källa: Boxningsförbundets hemsida.

Rankingen är baserad på resultat inkomna till SBF:s kansli per den 21 januari. På damsidan har resultaten från The Golden Girl haft stor inverkan på rankingen. Dock endast en förändring i toppositionen där Malena Hede går upp som etta i 69 kg efter guld i Golden Girl. På herrsidan har främst resultaten från USM/JSM flyttat boxare upp/ner sen förra rankingen. Där behåller alla ettorna sina förstaplatser.

Eftersom seniorer inte får möta juniorer, osv. så rankas seniorer först, följt av juniorer och sist ungdomar. Undantag kan göras när det gäller meriterade mästerskapsboxare. Eftersom ungdomsvikterna skiljer sig från seniorvikterna har ungdomar rankats i närmast högre vikt, förutom i 57 kg som rankats i 56 kg.

Rankingen kommer att ligga som underlag för kvalificering till SM i Tidaholm 8-10 maj.

Kvalificering till SM i Tidaholm 2015
BoxAllsvenskan 2014-2015 är inställd och SM-deltagande kommer att avgöras med SBF:s ranking som underlag. 

Alla turneringar i TA-systemet och alla tävlingsresultat som inkommer till SBF räknas till rankingen. I de klasser med fler än 8 anmälda (vilket brukar vara 3-4 herrklasser) går vi på rankingen en månad före SM, i samband med att anmälningstiden går ut.

Vid 9 anmälda boxare: En intern ranking görs baserad på SBF:s ranking (det kan ju hända att någon saknas eller att någon gått upp/ner en klass). 8:an och 9:an möts i en SM-kvalmatch under april månad på en geografiskt lämplig tävling.

Vid 10 anmälda boxare: Samma som ovan, fast 7:an möter 10:an och 8:an möter 9:an i två SM-kvalmatcher under april månad på en geografiskt lämplig tävling.

Vid fler än 10 anmälda boxare: Alla som hamnar utanför Topp 10 blir reserver, sen möts 7:an och 10:an och 8:an möter 9:an i två SM-kvalmatcher under april månad på en geografiskt lämplig tävling.

Damer

48 kg
1. Elin Rönnlund, Haninge BK

51 kg
1. Juliana Söderström, Djurgårdens IF
1. Lise Sandebjer, BK Örnen
3. Sara Svensson, Ystads SK
4. Norah Guzlander, Halmstads AIS

54 kg
1. Helena Envall, IF Linnea
2. Natalija Cincarevic, Winning BC
3. Sandra Attermo, Djurgårdens IF
4. Madeleine Weller, Örebro BK
5. Mia Bromander, BK Örnen
6. Katrin Norén, IF Linnéa
7. Amanda Lundström, IF Linnea
8. Tilde Fallström, Redbergslids BK
9. Pinkaew Idh, Vaggeryds BK

57 kg
1. Linnea Strandell, Djurgårdens IF
2. Malin Hermansson, BK 1925 Karlstad
3. Fadma Ali, BK Örnen
4. Evelina Andersson, Majornas BK
5. Sofia Nilsson, ATF Gym
6. Gosia Zachoszcz, Ystads SK
7. Ellinor Falkman, BK Fox
8. Milica Avramovic, BK Dalen

60 kg
1. Ida Lundblad, Tifa BC
2. Agnes Alexiusson, Värnamo BK
3. Patricia Berghult, Höllvikens BK
4. Stephanie Thour, BK Värend

64 kg
1. Anna Lindqvist, Malmö BK.
2. Pernilla Gustavsson, Ronneby BT
3. Lucy Kiebler, BK Örnen
4. Lisa Pettersson, Majornas BK
5. Viktoria Wahrby, Tranås BTS
6. Malin Johansson, NBK Akilles
7. Rebecca Sundström, BK Tiger
8. Diana Pölstan, Redbergslids BK
9. Thea Olsson, Igelfors IF

69 kg
1. Malena Hede, Morgongåva BK
2. Linnea Molin, Örebro BK
3. Lina Skoghagen, Höllvikens BK
4. Erika Edblom, Djurgårdens IF
5. Marianne Ahlborg, Skoftebyns AIS
6. Jennie Karlsson, Hisingens BK

75 kg
1. Anna Laurell, IF Linnea
2. Love Holgersson, BK Swing
3. Elin Cederros, BK Rapid

81 kg
Ingen rankad

+81 kg
Ingen rankad

Herrar

49 kg
1. Felix Flodin, Vaggeryds BK
2. Mohammed Abdirisac, BK Falken
3. Adam Alexiusson, Värnamo BK
3. Saleban Hussein, Angered BC

52 kg
1. Ronald Serugo, Göteborgs Team Box
2. Ali Rezai, Haninge BK
3. Billy Liljeqvist, Göteborgs Team Box
4. Artur Asatryan, Guldstadens BK
5. Avaro Debski, BK Rapid
6. Belal Khalil, GAK Enighet

56 kg
1. Atanas Mugerwa, Hisingens BK
2. Hikmat Azamov, Visby BK
3. Bager Mohammadi, Göteborgs Team Box
4. Paolo Magui, BK Ringen
5. Felix Weilid, Hammarby IF
6. Sarwar Selar, Göteborgs Team Box
7. Remi Saado, Redbergslids BK
8. Samer Tabal, Hammarby IF
9. Roberto Bengtsson, Halmstads AIS
10. Ibragim Bataev, ATF Gym IF

60 kg
1. Bashir Hassan, Djurgårdens IF
2. Hassan Ali Yusefi, Hammarby IF
3. Daniel Gustavsson, Angered BC
4. Yohannes Berhane, BK Dalen
5. Omar Massi, Djurgårdens IF
6. Anton Kulppi Svensson, Göteborgs Team Box
7. Mohammed Abdulrahim, Malmö BC
8. Emil Harrysson, BK Falken
9. Sebastian Broman, BS Tor
10. Hoger Salih, Angered BC

64 kg
1. Clarence Goyeram, Göteborgs Team Box
2. Mohammed Al-Maliki, Winning BC
3. Emil Pettersson, Malmö BC
4. Laziz Sharifov, Haninge BK
5. Rasmus Broman, BS Tor
6. Milad Mazdak, Tifa BC
7. Araik Ismail, Kristianstads BK
8. Mohammed Kuci, Tifa BC
9. Ali Rashid, Gripen BK
10. Hampus Lilja, Uddevalla BK

69 kg
1. Oliver Flodin, Vaggeryds BK
2. Alexander Sund, Sundsvalls BK
3. Yaffet Amaniel, BK Örnen
4. Alban Kuci, Tifa BC
5. Robin Korhonen, Hisingens BK
6. Farman Babayev, Varbergs BK
7. Adam Chartoi, Hammarby IF
8. Tim Korhola, Bålsta BK
9. Daniel Möller, Malmö BA
10. Adolpe Sylva, Varbergs BK
75 kg
1. Leon Chartoi, Hammarby IF
2. Shady Gamhour, ATF Gym
3. Amir Smesem, Hisingens BK
4. Ben Bodila, Djurgårdens IF
5. Johan Carlsson, Hisingens BK
6. Johannes Vinasco, Tensta BK
7. Ahmed Rossi, Narva BK
8. Mariusz Gnas, BK Dalen
9. Elvis Sumic, Örebro BK
10. William Gustafsson, BK Rapid

81 kg
1. Hampus Henriksson, Göteborgs Team Box
2. Rocco Wadell, Timrå BK
3. Johan Christiansson, Göteborgs Team Box
4. Abdesslam Chabi, ATF Gym
5. Adam Westlund, BK Falken
6. Abel Ibisevic, Örebro BK
7. Blendin Zejnullahu, BK Ringen
8. Denis Kauffer, BK Dalen
9. Alex Bwambale, Tensta BK
10. Dennis Stor, Halstahammar KF

91 kg
1. Gabriel Richards, Djurgårdens IF
2. Robin Safar, Hammarby IF
3. Hamedali Yarjanalifar, BK Falken
4. Reza Tavakoli, BK Tiger
+91 kg
1. Johnny Iwersen, BK Trim
2. Rickard Hedman, BK Köping
3. Linus Gustafsson, Timrå BK


Rankinglista Sverige, Damer och Herrar 20150118

januari 18, 2015

Ranking av svenska boxare upprättad av Rikstränare Santiago Nieva och Klas Sandberg den 3
december 2014.

Damer

48 kg
1. Elin Rönnlund, Haninge BK

51 kg
1. Juliana Söderström, Djurgårdens IF
2. Lise Sandebjer, BK Örnen
3. Sara Svensson, Ystads SK
4. Norah Guzlander, Halmstads AIS

54 kg
1. Helena Envall, IF Linnea
2. Natalija Cincarevic, Winning BC
3. Sandra Attermo, Djurgårdens IF
4. Madeleine Weller, Örebro BK
5. Katrin Norén, IF Linnéa
6. Tilde Fallström, Redbergslids BK
7. Amanda Lundström, IF Linnea

57 kg
1. Linnea Strandell, Djurgårdens IF
2. Klara-Fina Holm Westerlind, BK Örnen
3. Evelina Andersson, Majornas BK
4. Sofia Nilsson, ATF Gym
5. Gosia Zachoszcz, Ystads SK
6. Ellinor Falkman, BK Fox
7. Milica Avramovic, BK Dalen

60 kg
1. Ida Lundblad, Tifa BC
2. Patricia Berghult, Höllvikens BK
3. Agnes Alexiusson, Värnamo BK

64 kg
1. Anna Lindqvist, Malmö BK.
2. Lina Skoghagen, Höllvikens BK
3. Pernilla Gustavsson, Ronneby BT
4. Linnea Molin, Örebro BK
5. Viktoria Wahrby, Tranås BTS
6. Malin Johansson, NBK Akilles
7. Diana Pölstan, Redbergslids BK

69 kg
1. Erika Edblom, Djurgårdens IF
2. Malena Hede, Morgongåva BK
3. Marianne Ahlborg, Skoftebyns AIS
4. Jennie Karlsson, Hisingens BK

75 kg
1. Anna Laurell, IF Linnea
2. Love Holgersson, BK Swing
3. Elin Cederros, BK Rapid

81 kg
Ingen rankad

+81 kg
Ingen rankad

Herrar

49 kg
1. Felix Flodin, Vaggeryds BK
2. Adam Alexiusson, Värnamo BK
3. Saleban Hussein, Angered BC
4. Mohammed Abdirisac, BK Falken

52 kg
1. Ronald Serugo, Göteborg Team Box
2. Ali Rezai, Haninge BK
3. Sarwar Selar, Göteborg Team Box
4. Remi Saado, Redbergslids BK
5. Michel Sandberg, IK Ymer
6. Belal Khalil, GAK Enighet
7. Avaro Debski, BK Rapid
8. Artur Asatryan, Guldstadens BK

56 kg
1. Atanas Mugerwa, Hisingens BK
2. Bager Mohammadi, IF Göteborg Team Box
3. Hikmat Azamov, Visby BK
4. Paolo Magui, BK Ringen
5. Ibragim Bataev, ATF Gym IF
6. Felix Weilid, Hammarby IF
7. Anton Lööw Åberg, Bålsta BK
8. Samer Tabal, Hammarby IF
9. Billy Liljekvist, Göteborg Team Box
10. Oscar Lööw Åberg, Bålsta BK

60 kg
1. Hassan Ali Yusefi, Hammarby IF
2. Daniel Gustavsson, Angered BC
3. Yohannes Berhane, BK Dalen
4. Anton Kulppi Svensson, Göteborg Team Box
5. Isaak Rydén, Göteborg Team Box
6. Omar Massi, Djurgårdens IF
7. Mohammed Abdulrahim, Malmö BC
8. Emil Harrysson, BK Falken
9. Hoger Salih, Angered BC
10. Sebastian Broman, BS Tor

64 kg
1. Clarence Goyeram, IF Göteborg Team Box
2. Mohammed Al-Maliki, Winning BC
3. Bashir Hassan, Djurgårdens IF
4. Rasmus Broman, BS Tor
5. Emil Pettersson, Malmö BC
6. Laziz Sharifov, Haninge BK
7. Araik Ismail, Kristianstads BK
8. Hampus Lilja, Uddevalla BK
9. Milad Mazdak, Tifa BC
10. Daniel Samrell, Upsala IF

69 kg
1. Oliver Flodin, Vaggeryds BK
2. Alexander Sund, Sundsvalls BK
3. Yaffet Amaniel, BK Örnen
4. Alban Kuci, Tifa BC
5. Robin Korhonen, Hisingens BK
6. Tim Korhola, Bålsta BK
7. Daniel Möller, Malmö BA
8. Adolpe Sylva, Varbergs BK
9. Adam Chartoi, Hammarby IF
10. Farman Babayev, Falkenbergs FBK

75 kg
1. Leon Chartoi, Hammarby IF
2. Shady Gamhour, ATF Gym
3. Amir Smesem, Hisingens BK
4. Ben Bodila, Djurgårdens IF
5. Johan Carlsson, Hisingens BK
6. Johannes Vinasco, Tensta BK
7. Ahmed Rossi, Narva BK
8. Mariusz Gnas, BK Dalen
9. Ali Shaker, Malmö BK
10. Elvis Sumic, Örebro BK

81 kg
1. Hampus Henriksson, Göteborg Team Box
2. Rocco Wadell, Timrå BK
3. Johan Christiansson, Göteborg Team Box
4. Abdeslam Chabi, ATF Gym
5. Adam Westlund, BK Falken
6. Abel Ibisevic, Örebro BK
7. Blendin Zejnullahu, BK Ringen
8. Dennis Stor, Halstahammar KF
9. Alex Bwambale, Tensta BK
10. Denis Kauffer, BK Dalen

91 kg
1. Gabriel Richards, Djurgårdens IF
2. Robin Safar, Hammarby IF
3. Hamedali Yarjanalifar, BK Falken

+91 kg
1. Johnny Iwersen, BK Trim
2. Rickard Hedman, BK Köping
3. Linus Gustafsson, Timrå BK


Full rankinglista över amatörboxare, Sverige!

september 7, 2014

Damer: 

48 kg
1. Elin Rönnlund, Haninge BK
2. Amie Ramstedt, Hisingens BK

51 kg
1. Sara Svensson, Ystads SK
2. Lise Sandebjer, BK Örnen
3. Tanya Karlsson, Höllvikens BK
4. Frida Stenholm, IF Linnea
5. Norah Guzlander, Halmstads AIS
6. Nicolina Jacobsson, Skoftebyns AIS
7. Katrin Norén, IF Linnea
8. Amanda Lundström, IF Linnea

54 kg
1. Juliana Söderström, Botkyrka BK
2. Helena Envall, IF Linnea
3. Natalija Cincarevic, Winning BC
4. Lisa Lokkin, Arvika BS
5. Madeleine Weller, BK Kelly
6. Mia Bromander, BK Örnen
7. Nina Ekman, Ystads SK

57 kg
1. Linnea Strandell, Djurgårdens IF
2. Sagal Adan, Angered BC
3. Klara-Fina Holm Westerlind, BK Örnen
4. Josefin Persson, BK Fox
5. Sandra Attermo, Djurgårdens IF

60 kg
1. Ida Lundblad, Tifa BC
2. Agnes Alexiusson, Värnamo BK
3. Malin Hermansson, BK 1925 Karlstad
4. Anna Lindqvist, Malmö BK.
5. Linnea Molin, Örebro BK
6. Lucy Kiebler, Botkyrka BK
7. Stephanie Thour, BK Värend
8. Sofia Nilsson, BK Värend
9. Johanna Tamasi, BK Rapid

64 kg
1. Patricia Berghult, Höllvikens BK
2. Pernilla Gustavsson, Ronneby BT
3. Amelia Hall, Ljungby BK

69 kg
1. Jasmine Nilsson, Höllvikens BK
2. Lina Skoghagen, Höllvikens BK
3. Jelena Jelic, Malmö BC
4. Joanna Ekedahl, BK Dalen
5. Erika Edblom, Djurgårdens IF
6. Malena Hede, Morgongåva BK
7. Beata Maledci, Hammarby IF

75 kg
1. Anna Laurell, IF Linnea
2. Love Holgersson, BK Swing
3. Elin Cederros, BK Rapid
4. Josefin Kandrell, Malmö BC
5. Johanna Svenungsson, Majorna BK
6. Fiona Trainor, Djurgårdens IF
7. Rita Wahlström, Mjölby-Tranås Boxing Team

81 kg
Ingen rankad

+81 kg
Ingen rankad

 

 

Herrar:

49 kg
1. Erfan Kakahani, Sundsvalls BK
2. Angus Wennerholm, Redbergslids BK
3. Felix Flodin, Vaggeryds BK
4. Avaro Debski, BK Rapid
5. Marcus Eversdijk, Morgongåva BK

52 kg
1. Ronald Serugo, Göteborg Team Box
2. Ismail Adian, BK Kelly
3. Klas Jansson, IFK Linköping
4. Remi Sado, Redbergslids BK
5. Sarwar Selar, Göteborg Team Box
6. Ibragim Bataev, BK Värend
7. Michel Sandberg, IK Ymer

56 kg
1. Atanas Mugerwa, Hisingens BK
2. Bager Mohammadi, IF Göteborg Team Box
3. Shah-Abdul-Hamid Magsudi, Djurgårdens IF
4. Hikmat Azamov, Haninge BK
5. Felix Weilid, Hammarby IF
6. Isaak Ryden, Göteborg Team Box
7. Paolo Magui, BK Ringen
8. Anton Lööw Åberg, Bålsta BK
9. Oscar Lööw Åberg, Bålsta BK
10. Billy Liljekvist, Göteborg Team Box

60 kg
1. Yohannes Berhane, BK Dalen
2. Anton Kulppi Svensson, Göteborg Team Box
3. Daniel Samrell, Upsala IF
4. Haruma Mbye, Angered BC
5. Hoger Salih, Angered BC
6. Abdou Gherbi, Höllvikens BK

64 kg
1. Clarence Goyeram, IF Göteborg Team Box
2. Bashir Hassan, Djurgårdens IF
3. Walid Aldalal, Hisingens BK
4. Mohammed Al-Maliki, Winning BC
5. Emil Pettersson, Malmö BC
6. Osman Ntuve, Angered BC
7. Araik Ismail, Kristianstads BK
8. Hamza Barka, Hisingens BK
9. Max Thyr, BK Falken
10. Rasmus Broman, BS Tor

69 kg
1. Oliver Flodin, Vaggeryds BK
2. Salah Nazar Taha, Upsala IF
3. Alexander Sund, Sundsvalls BK
4. Johannes Vinasco, Tensta BK
5. Tim F. Korhola, Bålsta BK
6. Yaffet Amaniel, Tensta BK
7. Robin Korhonen, Hisingens BK
8. Mariusz Gnas, BK Dalen
9. Farman Babayev, FBK Falkenberg

75 kg
1. Leon Chartoi, Hammarby IF
2. Amir Smesem, Hisingens BK
3. Shady Gamhour, ATF Gym
4. Johan Carlsson, Hisingens BK
5. Loran Batti, Upsala IF
6. Adam Westlund, BK Falken
7. Sahand Tavakoli, BK Tiger
8. Farboud Sadegh-Nejad, Tensta BK
9. Abdeslam Chabi, Lunds BS

81 kg
1. Hampus Henriksson, Göteborg Team Box
2. Rocco Wadell, Timrå BK
3. Albin Albinsson, IK Ymer
4. Henrik Palosaari, Sundsvalls BK
5. Viktor Fabretto, BK Rapid
6. Abel Ibisevic, Örebro BK
7. Joel Öhrberg, BK Älgen
8. Jafar Mukri, Vallentuna BC
9. Viktor Gricjus, Botkyrka BK
10. Samo Jangirov, Säters BK

91 kg
1. Gabriel Richards, Djurgårdens IF
2. Mustafa El-Molla, Höllvikens BK
3. Robin Safar, Hammarby IF
4. Ahmed Smesem, Hisingens BK
5. Marcus Alberts, Hammarby IF
6. Linus Andersson, Malmö BC
7. Andreas Prins, BK Puma
8. Zvonimir Kralj, Redbergslids BK
9. Saihou Drammeh, Rinkeby BC

+91 kg
1. Modo Sallah, Djurgårdens IF
2. Johnny Iwersen, BK Trim
3. Matias Sylvan, Djurgårdens IF
4. Daniel Nyberg, Öbacka BK
5. Linus Gustafsson, Timrå BK
6. Per-Olof Niemelä, BK Winter