Badou Jack vs Anthony Dirrell -Full Fight-

april 25, 2015

I natt vann Svenska Badou Jack WBC:s världsmästarbälte i super mellanvikt. Har ni inte sett matchen kan ni se den här!

Enjoy Sportsfans!

Annonser

Rankinglista Sverige 20150410

april 13, 2015

Pratade med Rikstränare Santiago Nieva häromdagen om hans val av ranking denna gången. Och på grund av låg aktivitet i supertungvikt så valde Santiago att inte ranka någon i 91+ för herrar.

Att tänka på är att det har varit få uttagna licenser detta året och att Jonny Iwersen har blivit proffs, Modo Salah har lagt handskarna på hyllan samt att Mustafa El-Molla bantat ner sig till 91 kilo från förra året.

 

Ranking herrar

49 kg
1. Felix Flodin, Vaggeryds BK
2. Mohammed Abdirisac, BK Falken
3. Adam Alexiusson, Värnamo BK
4. Saleban Hussein, Angered BC

52 kg
1. Ronald Serugo, Göteborgs Team Box
2. Ali Rezai, Haninge BK
3. Artur Asatryan, Guldstadens BK
4. Belal Khalil, GAK Enighet
5. Andreas Palm, IF Linnéa

56 kg
1. Hikmat Azamov, Visby BK
2. Remi Saado, Redbergslids BK
3. Paolo Magui, BK Ringen
4. Felix Weilid, Hammarby IF
5. Samer Tabal, Hammarby IF
6. Billy Liljeqvist, Göteborgs Team Box
7. Roberto Bengtsson, Halmstads AIS
8. Ibragim Bataev, ATF Gym IF
9. Avaro Debski, BK Rapid

60 kg
1. Bashir Hassan, Djurgårdens IF
2. Daniel Gustavsson, Tifa BC
3. Omar Massi, Djurgårdens IF
4. Yohannes Berhane, BK Dalen
5. Mohammed Abdulrahim, Malmö BC
6. Arona Mbya, Angered BC
7. Anton Kulppi Svensson, Göteborgs Team Box
8. Hoger Salih, Angered BC
9. Alexander Carlsson-Musa, IF Linnéa
10. Emil Harrysson, BK Falken

64 kg
1. Clarence Goyeram, Göteborgs Team Box
2. Mohammed Al-Maliki, Winning BC
3. Emil Pettersson, Malmö BC
4. Laziz Sharifov, Haninge BK
5. Rasmus Broman, BS Tor
6. Milad Mazdak, Tifa BC
7. Mohammed Kuci, Tifa BC
8. Ali Rashid, Gripen BK
9. Hampus Lilja, Uddevalla BK

69 kg
1. Oliver Flodin, Vaggeryds BK 75 kg
2. Adolpe Sylva, Varbergs BK
3. Mohammed El-Ahmed, Helsingborgs BK
4. Anton Hellström, BK Falken
5. Alexander Sund, Sundsvalls BK
6. Araik Ismail, Kristianstads BK
7. Johari Duishvili, Helge IF Boxning
8. Yaffet Amaniel, BK Örnen
9. Alban Kuci, Tifa BC
10. Farman Babayev, FBK Falkenberg

75 kg
1. Leon Chartoi, Hammarby IF
2. Ahmed Rossi, Narva BK
3. Shady Gamhour, ATF Gym
4. Amir Smesem, Hisingens BK
5. Ibragim Israelov, Botkyrka BK
6. Daniel Möller, Malmö BA
7. Mariusz Gnas, BK Dalen8
8. William Gustafsson, BK Rapid
9. Elvis Sumic, Örebro BK

81 kg
1. Hampus Henriksson, Göteborgs Team Box
2. Robin Safar, Hammarby IF
3. Johan Christiansson, Göteborgs Team Box
4. Abdesslam Chabi, ATF Gym
5. Rocco Wadell, Timrå BK
6. Abel Ibisevic, Örebro BK
7. Blendin Zejnullahu, BK Ringen
8. Denis Kauffer, BK Dalen
9. Dennis Stor, Halstahammar KF
10. Alex Bwambale, Tensta BK

91 kg
1. Gabriel Richards, Djurgårdens IF
2. Mustafa El-Molla, Höllvikens BK
3. Samo Jangirov, Säters BK
4. Hamedali Yarjanalifar, BK Falken
5. Rickard Hedman, BK Köping
6. Agit Bilge, Gripen BK
7. Filip Ebers, Team Ljungby IF
8. Reza Tavakoli, BK Tiger

+91 kg
Ingen rankad

Ranking damer

48 kg
1. Lise Sandebjer, BK Örnen

51 kg
1. Juliana Söderström, Djurgårdens IF
2. Sara Svensson, Ystads SK
3. Norah Guzlander, Halmstads AIS
4. Katrin Norén, IF Linnéa

54 kg
1. Helena Envall, IF Linnéa
2. Natalija Cincarevic, Winning BC
3. Sandra Attermo, Djurgårdens IF
4. Madeleine Weller, Örebro BK
5. Mia Bromander, BK Örnen
6. Amanda Lundström, IF Linnéa
7. Pinkaew Idh, Vaggeryds BK
8. Tilde Fallström, Redbergslids BK
9. Nathalie Frank, IF Göteborgs Team Box
10. Linn Sellin Viksell, Timrå BK

57 kg
1. Malin Hermansson, BK 1925 Karlstad
2. Fadma Ali, BK Örnen
3. Evelina Andersson, Majornas BK
4. Sofia Nilsson, ATF Gym
5. Gosia Zachoszcz, Ystads SK
6. Sophia Smith, Skene AK
7. Ellionor Falkman, BK Fox
8. Milica Avramovic, BK Dalen

60 kg
1. Ida Lundblad, Göteborgs Team Box
2. Agnes Alexiusson, Värnamo BK
3. Patricia Berghult, Höllvikens BK
4. Stephanie Thour, BK Värend
5. Rebecca Quidel, KFUM Fight Zone

64 kg
1. Anna Lindqvist, Malmö BK
2. Pernilla Gustavsson, Ronneby BT
3. Jelena Jelic, Malmö BC
4. Lucy Kiebler, BK Örnen
5. Lisa Pettersson, Majornas BK
6. Rebecca Sundström, BK Tiger
7. Thea Olsson, Igelfors IF
8. Malin Engström-Borén, Majornas BK

69 kg
1. Malena Hede, Morgongåva BK
2. Linnéa Molin, Örebro BK
3. Lina Skoghagen, Höllvikens BK
4. Erika Edblom, Djurgårdens IF
5. Marianne Ahlborg, Skoftebyns AIS
6. Jennie Karlsson, Hisingens BK

75 kg
1. Anna Laurell Nash, IF Linnéa
2. Love Holgersson, BK Swing
3. Elin Cederros, BK Rapid
4. Johanna Svenungsson, Halmstads AIS

81 kg
1. Zabrina Holmström, IK Ymer

+81 kg
Ingen rankad