Ali vs Holmes

september 14, 2014

Ali. Namnet väcker tankar på storhet. På episka matcher mot Liston, Frazier, Foreman, Norton, Spinks. Den kanske största, och mest tragiska, matchen i Alis liv var mot den blivande ”Hall Of Fame” världsmästaren, Larry Holmes.

Följande är en dokumentär som tar upp tiden omkring Alis näst sista match. Den matchen som mest troligtvis förkortade hans liv och livsfunktioner med många år.

Vanligtvis brukar jag be er att njuta men känner att med denna gången så kan jag inte riktigt göra det.

Annonser

Full rankinglista över amatörboxare, Sverige!

september 7, 2014

Damer: 

48 kg
1. Elin Rönnlund, Haninge BK
2. Amie Ramstedt, Hisingens BK

51 kg
1. Sara Svensson, Ystads SK
2. Lise Sandebjer, BK Örnen
3. Tanya Karlsson, Höllvikens BK
4. Frida Stenholm, IF Linnea
5. Norah Guzlander, Halmstads AIS
6. Nicolina Jacobsson, Skoftebyns AIS
7. Katrin Norén, IF Linnea
8. Amanda Lundström, IF Linnea

54 kg
1. Juliana Söderström, Botkyrka BK
2. Helena Envall, IF Linnea
3. Natalija Cincarevic, Winning BC
4. Lisa Lokkin, Arvika BS
5. Madeleine Weller, BK Kelly
6. Mia Bromander, BK Örnen
7. Nina Ekman, Ystads SK

57 kg
1. Linnea Strandell, Djurgårdens IF
2. Sagal Adan, Angered BC
3. Klara-Fina Holm Westerlind, BK Örnen
4. Josefin Persson, BK Fox
5. Sandra Attermo, Djurgårdens IF

60 kg
1. Ida Lundblad, Tifa BC
2. Agnes Alexiusson, Värnamo BK
3. Malin Hermansson, BK 1925 Karlstad
4. Anna Lindqvist, Malmö BK.
5. Linnea Molin, Örebro BK
6. Lucy Kiebler, Botkyrka BK
7. Stephanie Thour, BK Värend
8. Sofia Nilsson, BK Värend
9. Johanna Tamasi, BK Rapid

64 kg
1. Patricia Berghult, Höllvikens BK
2. Pernilla Gustavsson, Ronneby BT
3. Amelia Hall, Ljungby BK

69 kg
1. Jasmine Nilsson, Höllvikens BK
2. Lina Skoghagen, Höllvikens BK
3. Jelena Jelic, Malmö BC
4. Joanna Ekedahl, BK Dalen
5. Erika Edblom, Djurgårdens IF
6. Malena Hede, Morgongåva BK
7. Beata Maledci, Hammarby IF

75 kg
1. Anna Laurell, IF Linnea
2. Love Holgersson, BK Swing
3. Elin Cederros, BK Rapid
4. Josefin Kandrell, Malmö BC
5. Johanna Svenungsson, Majorna BK
6. Fiona Trainor, Djurgårdens IF
7. Rita Wahlström, Mjölby-Tranås Boxing Team

81 kg
Ingen rankad

+81 kg
Ingen rankad

 

 

Herrar:

49 kg
1. Erfan Kakahani, Sundsvalls BK
2. Angus Wennerholm, Redbergslids BK
3. Felix Flodin, Vaggeryds BK
4. Avaro Debski, BK Rapid
5. Marcus Eversdijk, Morgongåva BK

52 kg
1. Ronald Serugo, Göteborg Team Box
2. Ismail Adian, BK Kelly
3. Klas Jansson, IFK Linköping
4. Remi Sado, Redbergslids BK
5. Sarwar Selar, Göteborg Team Box
6. Ibragim Bataev, BK Värend
7. Michel Sandberg, IK Ymer

56 kg
1. Atanas Mugerwa, Hisingens BK
2. Bager Mohammadi, IF Göteborg Team Box
3. Shah-Abdul-Hamid Magsudi, Djurgårdens IF
4. Hikmat Azamov, Haninge BK
5. Felix Weilid, Hammarby IF
6. Isaak Ryden, Göteborg Team Box
7. Paolo Magui, BK Ringen
8. Anton Lööw Åberg, Bålsta BK
9. Oscar Lööw Åberg, Bålsta BK
10. Billy Liljekvist, Göteborg Team Box

60 kg
1. Yohannes Berhane, BK Dalen
2. Anton Kulppi Svensson, Göteborg Team Box
3. Daniel Samrell, Upsala IF
4. Haruma Mbye, Angered BC
5. Hoger Salih, Angered BC
6. Abdou Gherbi, Höllvikens BK

64 kg
1. Clarence Goyeram, IF Göteborg Team Box
2. Bashir Hassan, Djurgårdens IF
3. Walid Aldalal, Hisingens BK
4. Mohammed Al-Maliki, Winning BC
5. Emil Pettersson, Malmö BC
6. Osman Ntuve, Angered BC
7. Araik Ismail, Kristianstads BK
8. Hamza Barka, Hisingens BK
9. Max Thyr, BK Falken
10. Rasmus Broman, BS Tor

69 kg
1. Oliver Flodin, Vaggeryds BK
2. Salah Nazar Taha, Upsala IF
3. Alexander Sund, Sundsvalls BK
4. Johannes Vinasco, Tensta BK
5. Tim F. Korhola, Bålsta BK
6. Yaffet Amaniel, Tensta BK
7. Robin Korhonen, Hisingens BK
8. Mariusz Gnas, BK Dalen
9. Farman Babayev, FBK Falkenberg

75 kg
1. Leon Chartoi, Hammarby IF
2. Amir Smesem, Hisingens BK
3. Shady Gamhour, ATF Gym
4. Johan Carlsson, Hisingens BK
5. Loran Batti, Upsala IF
6. Adam Westlund, BK Falken
7. Sahand Tavakoli, BK Tiger
8. Farboud Sadegh-Nejad, Tensta BK
9. Abdeslam Chabi, Lunds BS

81 kg
1. Hampus Henriksson, Göteborg Team Box
2. Rocco Wadell, Timrå BK
3. Albin Albinsson, IK Ymer
4. Henrik Palosaari, Sundsvalls BK
5. Viktor Fabretto, BK Rapid
6. Abel Ibisevic, Örebro BK
7. Joel Öhrberg, BK Älgen
8. Jafar Mukri, Vallentuna BC
9. Viktor Gricjus, Botkyrka BK
10. Samo Jangirov, Säters BK

91 kg
1. Gabriel Richards, Djurgårdens IF
2. Mustafa El-Molla, Höllvikens BK
3. Robin Safar, Hammarby IF
4. Ahmed Smesem, Hisingens BK
5. Marcus Alberts, Hammarby IF
6. Linus Andersson, Malmö BC
7. Andreas Prins, BK Puma
8. Zvonimir Kralj, Redbergslids BK
9. Saihou Drammeh, Rinkeby BC

+91 kg
1. Modo Sallah, Djurgårdens IF
2. Johnny Iwersen, BK Trim
3. Matias Sylvan, Djurgårdens IF
4. Daniel Nyberg, Öbacka BK
5. Linus Gustafsson, Timrå BK
6. Per-Olof Niemelä, BK Winter