Idrott på lika villkor. Är det rätt att slumpa fram vinnare i en boxningsmatch?

I Sverige följer vi AIBAS regelverk, med vissa särskilda regler för Sverige, för hur en boxningstävling ska genomföras samt bedömas. I det omfattande regelverket så har AIBA försökt att styra reglerna på en sådan liten nivå som möjligt så att fusk inte ska förekomma. En, enligt mig, ädel målsättning. Dock så blir det, också enligt mig, fel ibland då vi överlåter bedömningen till en dator.

Exempel. Enligt AIBA:s regelverk så ska fem domare bedöma en match, innan matchen så ska en dator slumpa fram tre av domarna så att bara deras röster räknas under gällande match. Detta så att ingen ska kunna muta domare innan matchen då ingen kommer veta vems bedömning som räknas i förväg. AIBA räknar givetvis kallt med att ingen kan muta alla fem domare då regelverket inte tillåter dem att vara från samma land i en internationell tävling eller samma klubb i en nationell tävling.

Regel 3.3 Före varje matchstart utser poängmaskinen slumpvis tre (3) av de fem (5) poängdomarna och endast dessa tre poängdomares bedömning räknas.
Regel 11.1.1. I alla AIBA tävlingar skall varje match dömas av tre (3) av fem (5) poängdomare efter 1 juni 2013.

Detta är ju inget problem om (!) en av kombattanterna vinner överlägset. Alltså slår sin motståndare med 5-0 eller 4-1 i domarröster. Problematiken uppstår när två motståndare är lika i teknik, styrka, vilja att vinna och så vidare. Even matched. Blir det en jämn bedömning så blir det knepigare. Blir det helt jämt, en draw, så ska domarna tillsammans (de tre som räknades) utse en vinnare. Är resultatet 3-2, alltså ett delat domslut, splitt, så kan faktiskt den boxare som förlorade vinna matchen på grund av att majoritetsbeslutsfattarna försvinner via datorn. Detta är någonting som vi i lilla Sverige kanske inte kan påverka på den internationella scenen. MEN. Vi har ju faktiskt, som jag nämnde i början av utlägget, särskilda regler för Sverige.

Vi har i Sverige rätten att frångå detta systemet. Till exempel om vi använder skriftliga protokoll så räknas alla domarröster, istället för endast tre. Vi kan även välja att använda endast tre domare. Detta betyder att vi då kan undvika att fel person vinner vid en tävling. Vi behåller beslutet i händerna på de som faktiskt fattar besluten och inte i systemet hos en dator.

Regel 3.3 Svensk regel Om man vid tävling i Sverige använder fem poängdomare, och använder skriftliga protokoll, så räknas alla domarröster med i domslutet.

Regel 11.1.1. Svensk regel AOB matcher ska dömas av antingen tre (3) eller fem (5) poängdomare.
I en sport, vilken sport som helst där marginaler styr resultat för matcher så är det oerhört viktigt att fair-play idkas. Om det i en match kan bli så att den personen som faktiskt inte vinner ska få segern så är det inte lika bra då, att inte ställa upp utan singla slant istället?
AIBA:s fulla regelverk finner ni här!
Annonser

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google+-foto

Du kommenterar med ditt Google+-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: